...

Кърмене след раждането: Кога да очаквате появата на кърмата?

Поздравления, мамо! Току-що роди прекрасно бебе и вероятно се прибираш вкъщи с най-новия член на семейството. Сигурно имаш всичко необходимо за новото попълнение – креватче, бодита и много, много пелени. Но едно нещо липсва. Млякото.

Поздравления, мама! Току-що роди прекрасно бебе прекрасно бебе и вероятно се приготвяте да се приберете вкъщи с новия член на семейството. Със сигурност имате всичко необходимо – легло за бебето, бодита и купища пелени. Но вероятно едно нещо липсва- кърмата.

Ако планирате да кърмите, вероятно се питате: „Кога ще се появи кърмата?“.Сега имате гладно и плачещо новородено, но кърмата все още не е потекла. Не се притеснявайте – тя ще пристигне.

Първо е коластрата, редовната кърма след това

Преди редовната кърма да се появи, ще започнете да храните бебето с коластра. Какво е коластра, може би питате? Това е първото мляко, което произвеждате след раждането, обикновено час или два след като сте родили. Коластрата е по-гъста и се произвежда в по-малки количества от редовната кърма, с по-изразен жълт цвят.

Коластрата е изключително питателна и съдържа много антитела, които осигуряват защита на вашето бебе.

Можете да помислите за събиране на коластра, което може да бъде полезно за кърменето в бъдеще. Тя може да се даде с помощта на чашка, лъжичка или дропер. Количеството коластра, което произвеждате, може да варира, но обикновено е между 2 и 20 мл през първите няколко дни. Ако сте кърмила преди, коластрата може да се появи по-бързо и в по-големи количества. Попитайте медицинската сестра или здравния си специалист как да събирате коластрата.

Какво става с редовната кърма?

Да, може да отнеме известно време, докато се установи потокът на кърмата. Обикновено около 72 часа след раждането гърдите ви може да започнат да се чувстват пълни (или разширени). Те могат да станат по-твърди, по-топли и по-тежки от обикновено. Може също така да започнете да изпускате мляко. Това е знак, че гърдите ви се напълват с кърма и че е време бебето да я получи. Може да почувствате и рефлекс на „пускане“ – това усещане на иглички и парене в гърдите ви помага да изтласкате млякото.

Когато кърмата започне да идва, бебето ще започне да се храни по-ефективно. Не се поддавайте на изкушението да спрете. Кърменето е процес на предлагане и търсене – колкото повече бебето иска, толкова повече ще произвеждате. Можете да обмислите и използването на помпа, за да увеличите количеството на кърмата. Ако не следвате строг график, може да се кърмите при нужда. Това може да бъде предизвикателство, особено за нови майки, но е много полезно за бебето.

Бебетата имат малки стомаси и през първите дни (и дори седмици) след раждането имат нужда от често хранене. Малките бебета обикновено се хранят на всеки два до три часа или дори по-често. Ако решите да събирате и съхранявате излишното мляко, замразете го. Можете да го съхранявате до 6 месеца и да го размразите, когато ви е необходимо. Обикновено прясно изцеденото мляко може да се съхранява до 4 часа при стайна температура или до 4 дни в хладилника.

Отпуснете се и се насладете на процеса на кърмене

Ако за първи път сте майка, опитайте се да се отпуснете и да се насладите на времето, прекарано с вашето бебе. Вие се опознавате и понякога този процес протича естествено. Но ако е по-предизвикателен, дайте си малко търпение. Вие създадохте нов живот и се справяте чудесно, въпреки малките трудности, които изпитвате!

Полезни материали и статии

Съвети от лекари

...

Значението на ПреМама дуо Quatrefolic® за планиране на бременност, по време на бременност и след раждане

Здравословното хранене е най-добрият начин да си набавите необходимите витамини и минерали. При планиране на бременност, по време на бременността и в периода на кърмене, нуждите на организма са различни и обикновено липсват основните хранителни вещества, които са необходими за добрия растеж и развитие на плода, както и за опазване здравето на бременната жена. Според постоянни изследвания и мониторинг са създадени ясни препоръки за суплементация през тези периоди.

Фолиевата киселина е синтетична форма на витамин B9, известен като фолат, вещество, което се среща естествено в храната и е ключов фактор в създаването на ДНК. Фолиевата киселина участва в образуването и функционирането на всички клетки, необходимо е за нормалното развитие и предотвратяване на дефекти на нервната система и участва в намаляването на нивата на хомоцистеин. Фолатът може да се намери естествено в храната или като добавка под формата на фолиева киселина. Фолиевата киселина и фолатите от храната не са биологично активни. След като попаднат в тялото, за да могат да се използват, те трябва да се превърнат в метаболитно активния 5-метилтетрахидрофолат (5-MTHF). Ензимът метилентетрахидрофолат редуктаза (MTHFR) играе ключова роля в този процес. Той е един от най-важните ензими в човешката физиология и неговият дефицит или нарушена функция е свързана с повишен риск от различни заболявания. Някои хора, поради генетични фактори, не произвеждат ефективен ензим MTHFR и следователно не могат да използват фолиева киселина от храна или добавки. Тези дефекти, свързани с MTHFR, са често срещани, с вариации между етнически групи и региони. Най-съвременните научни изследвания разкриват, че този т.нар MTHFR полиморфизмът е рисков фактор за много хронични заболявания. При хора с тази генна мутация е необходим прием на биологично активна форма на фолиева киселина, като 4-то поколение – Quatrefolic®.

През последните години, в резултат на доказаните предимства на метилираните фолати, тяхната употреба е рационализирана и увеличена сред общото население и особено сред жените в репродуктивен период, по време на бременност и кърмене. Приемът на активни, метилирани фолати също така избягва странични ефекти, които могат да бъдат свързани с излишък на неизползвана фолиева киселина в системата, като маскиране или влошаване на нисък статус на витамин В12, повишени нива на хомоцистеин и дори връзка с някои видове злокачествени заболявания.

Добавянето на биологично активна форма на фолиева киселина, като 4-то поколение – Quatrefolic ®, е особено важно в периода на планиране на бременността и първите седмици, дори преди потвърждаването на бременността, тъй като тогава започва формирането на невралната тръба на плода. Препоръчителната дневна доза е 400 микрограма.

Най-добрият избор са комбинации от добавки, които са безопасни, доказано спомагат за нормалното протичане и изход на бременността, съдържат всички необходими витамини, минерали, DHA и 4-то поколение биологично активна форма на фолиева киселина – Quatrefolic ®.

Съвети за майките

...

Важността на фолиевата киселина по време на бременност

Фолиевата киселина е особено важна за бременните жени. Може да се питате защо. А) защото тя не е киселина в буквалния смисъл, а витамин от група В (В9). И Б) защото ниското ниво на фолиева киселина при майката е рисков фактор за развитието на дефекти на невралната тръба на плода. Невралната тръба формира мозъка и гръбначния мозък на бебето, които са необходими за структурата и правилната функция на нервната система.

Разбирането, че приемането на фолиева киселина под формата на хранителна добавка намалява процента на дефекти на нервната система на новороденото с над 70%, е едно от най-важните медицински открития на 20-ти век. Така че можете да разберете защо е препоръчително за бременните жени да я приемат.

Също така е важно да знаете, че основното развитие на мозъка и гръбначния мозък става през първото тримесечие на бременността. Тези първи 12 седмици са решаващи и затова се препоръчва допълнителен прием на фолиева киселина през този период. Идеалният вариант е да започнете да приемате фолиева киселина поне 3 месеца преди забременяването, но общото правило е… Никога не е твърде рано да започнете да приемате фолиева киселина.

Полезен ефект се постига с допълнителен дневен прием на поне 400 микрограма фолиева киселина един месец преди зачеването и през първите три месеца на бременността.

Какво е активна фолиева киселина?

Активната фолиева киселина е биологично активната форма на витамин В9, която нашето тяло използва директно. Това означава, че самата фолиева киселина и фолатите от храната не са биологично активни, т.е. фолиевата киселина трябва да бъде преобразувана в активна форма, преди да бъде използвана от организма. Този процес на преобразуване се осъществява в черния дроб и в други тъкани с помощта на ензима метиленететрахидрофолат редуктаза (MTHFR). За някои хора, поради генетични различия, този ензим не функционира правилно, което може да затрудни преобразуването на фолиевата киселина в активна форма.

Активната фолиева киселина, известна също като 5-метилтетрахидрофолат (5-MTHF), е вече готова за усвояване и употреба от организма. Това я прави предпочитан вариант за много хора, особено за тези с генетични проблеми или с недостатъчна способност за преобразуване на фолиевата киселина.

Приемането на активна фолиева киселина, каквато е Quatrefolic® всъщност означава, че приемате готова за усвояване, биологично активна форма на фолиева киселина и не трябва да се притеснявате дали вашето тяло има или няма способността да преобразува неактивни форми в активна фолиева киселина.

Предимства на активна фолиева киселина Quatrefolic®

Формата на активна фолиева киселина, известна като Quatrefolic®, представлява иновационна форма – четвърто поколение на фолиева киселина със следните предимства:

  • По-добра усвояемост: Тъй като е вече преобразувана, тя е лесно усвояема от организма.
  • По-ефективна: Осигурява по-добри резултати при предотвратяване на дефицити и свързаните с тях здравословни проблеми.
  • Намаляване на риска от дефекти: Активната фолиева киселина е особено важна за предотвратяване на дефекти на невралната тръба на плода, като спина бифида, особено по време на бременност.

Така че, скъпи дами, ако планирате бебе или вече сте бременна, вашият гинеколог или фармацевт вероятно ще ви препоръча хранителна добавка, специално разработена за вашите нужди. Препоръчително е да съдържа активна форма на фолиева киселина, а Quatrefolic®, като иновационна, се очаква да осигури неонходимите количества фолиева киселина на вашето тяло.

Съвети за майките

...

Събуждането на бебето за хранене: Добра или лоша идея е?

Има една стара поговорка: „Никога не събуждайте спящо бебе“. По-възрастните поколения обичат да я повтарят на новите майки, нали? Но в наши дни тази мъдрост вече не е актуална. Новите препоръки от водещи педиатри и здравни специалисти сочат друго. Нека разгледаме това по-подробно.

Първото нещо, което трябва да знаем, е, че бебетата спят много през първата година от живота си – наистина много. Това е напълно нормално, тъй като те растат бързо и имат нужда от сън, за да развиват мозъка и тялото си.

Объркването между деня и нощта е често срещано явление при бебета, тъй като техният циркаден ритъм все още не е напълно развит. Въпреки това, ако бебето ви спи повече през деня, отколкото през нощта, може да се наложи да обърнете внимание на това. Не искате детето ви да спи през цялото време през деня, а да бъде будно през нощта, нали? В такъв случай имате разрешение да събудите спящото бебе, ако дневните му дрямки надхвърлят 3 часа.

Експертите препоръчват, че бебета до 12 месеца трябва да спят между 12 и 16 часа на ден, включително и дрямките. Не се тревожете, ако бебето ви е заспало – това е важно за неговото развитие. Въпреки това, има ситуации, в които е желателно да събудите бебето.

Все пак – добра идея ли е да събудите бебето си? Да, това е напълно допустимо в определени случаи.

Както споменахме, да събудите бебе е важно, ако то спи дълго време през деня, особено ако дрямката му надвишава 3 часа. Повечето новородени се нуждаят от до 12 хранения на ден, което означава, че трябва да сучат на всеки два до три часа. Честото хранене е полезно и за бебето, и за майката, тъй като помага на майката да регулира производството на кърма.

Бебетата, които се хранят с адаптирано мляко, могат да имат по-дълги интервали между храненията, но това е напълно нормално, тъй като адаптираното мляко отнема повече време за усвояване.

След раждането повечето бебета губят около 10% от теглото си, така че честото хранене е необходимо, за да се постигне здравословно тегло. Също така, добра причина да събудите бебе е, ако пелената му е мръсна или мокра. Не искате да оставяте бебето с пълна пелена твърде дълго, тъй като това може да доведе до обриви.

Как да удължите съня на вашето бебе през нощта? Чрез редовна рутина и последователност. Създайте ритуал за преди лягане и се придържайте към него всяка вечер. Можете да включите успокояваща баня, смяна на памперс, нови дрешки, хранене и след това да го сложите в креватчето. Убедете се, че бебето ви не е преуморено, тъй като преуморените бебета са капризни и трудно се успокояват. Започнете с рутината, следвайте сигналите на сън на бебето и бъдете последователни.

Вашето бебе ще оцени усилията ви!

Виж всички статии