...

Риск от кръвни съсиреци по време на бременност и след раждане: Какви са симптомите и как можете да ги предотвратите?

Всяка жена, родила дете, ще има следродилно кървене. И всяка жена, родила дете, може да има кръвни съсиреци. Не се страхувайте. Някои следродилни кръвотечения и кръвни съсиреци са напълно нормални за жени, които току-що са родили. Повечето кръвни съсиреци се появяват след раждането, но някои бременни жени могат да бъдат изложени на риск от кръвни съсиреци по време на бременността. Кръвните съсиреци могат да продължат до шест седмици след раждането и в повечето случаи няма причини за безпокойство относно здравето и благополучието на майката. Въпреки това, има няколко неща, които трябва да се вземат предвид, когато става въпрос за рисковете, свързани с развитието на кръвни съсиреци.

Има два основни вида кръвни съсиреци, които жените могат да получат след раждането.

Кървенето е често срещано след раждане и се нарича лохии. Това кървене се дължи на заздравяването на тъканта на матката, откъдето е била прикрепена плацентата. Мястото на прикрепяне на плацентата е с размерите на човешка длан и по време на заздравяването му се отделят кръв, секрет и мъртва тъкан. Лохиите обикновено продължават около 4-6 седмици.

През първите няколко дни кървенето е обилно, яркочервено и с наличие на кръвни съсиреци, като цветът може да премине към наситено червено. До края на първата седмица цветът се променя към розово или кафяво, а на по-късен етап може да стане жълтеникав или безцветен и количеството на течението намалява. Лохиите са добър признак, че матката започва да се свива и бавно се връща към нормалните си размери.

Има обаче един много точен начин да различите кръвен съсирек от обикновено следродилно кървене. Това е според вида. Кръвният съсирек е маса от кръв, която се събира и образува желеподобна структура или слуз. Обикновеното следродилно кървене не е толкова вискозно и няма желеподобна структура.

Вторият тип съсирек е малко по-опасен, но също много рядък. Това е вид съсирек, който се образува във вените на жената и трябва да се лекува от медицински специалисти. Медицинският термин за този съсирек е дълбока венозна тромбоза (DVT) и се явява по-сериозна тема. Тромбозата е медицинско състояние, характеризиращо се с образуването на кръвен съсирек или тромб в кръвоносен съд. Обикновено се появява в краката, ръцете, бедрата или таза на жената и ако не се лекува, може да причини много медицински проблеми.

Какви са рисковите фактори от дълбока венозна тромбоза?

Жена може да развие дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) по време на бременност, при раждане и дори след раждането. Няма очертан само един профил на жените, които могат да развият ДВТ. Въпреки това, рискът от развитие на ДВТ по време на бременност се увеличава, ако жената има генетична предразположеност към образуване на тробми или ако е имала такива в миналото. Допълнителни фактори се явяват възрастта на майката, затлъстяването и намалената подвижност, също така наличието на някои предшестващи здравословни проблеми. Състояния като високо кръвно налягане и диабет представляват голям риск от развитие на ДВТ.

Какви са симптомите? Как можете да разберете дали имате образувани тромби?

Ако сте бременна или току-що сте родили бебе, обърнете внимание на такива симптоми като задух, треска, болка (когато ходите или стоите) и на отоци в крайниците. Освен това обърнете внимание на вените, ако изглеждат по-големи от нормалното, или обезцветяването и зачервяването на кожата могат да показват образуване на тромби, така че следете за всякакви подобни възможни симптоми.

Какво да направите, за да предотвратите образуването на тромби? Превениция на кръвни съсиреци.

Ако сте бременна или наскоро сте родили, можете да направите няколко неща, за да сведете до минимум или да предотвратите образуването на тромби. Физическата активност и движението могат да помогнат в профилактиката. Лекарите може да ви посъветват да избягвате да седите неподвижно дълго време и това важи и за периода след раждането. Знаем, че е трудно, но ще трябва да се постараете да се движите малко повече. Медицинският персонал може да ви застави да станете и да ходите дори веднага след раждането с цел предотвратяване образуването на кръвни тромби. Известно е, че се чувствате подути, уморени и ви боли, и движението и ходенето са последното нещо, от което се нуждаете. Това, обаче, ви носи повече ползи , отколкото вреди.

Въпреки това, ако ви се появят тромби, вашият лекуващ лекар ще ви препоръча правилното лечение.

Постарайте се да запазите спокойствие през този период. Медицинският екип, който Ви е водил през бременността и последващото раждане, ще се погрижи за това, да не развиете кръвни тромби и тромбоза. Съществува ефективно лечение и това обичайно няма да има дълготрайни последствия за вас или вашето бебе.

Полезни материали и статии

Съвети от лекари

...

Значението на ПреМама дуо Quatrefolic® за планиране на бременност, по време на бременност и след раждане

Здравословното хранене е най-добрият начин да си набавите необходимите витамини и минерали. При планиране на бременност, по време на бременността и в периода на кърмене, нуждите на организма са различни и обикновено липсват основните хранителни вещества, които са необходими за добрия растеж и развитие на плода, както и за опазване здравето на бременната жена. Според постоянни изследвания и мониторинг са създадени ясни препоръки за суплементация през тези периоди.

Фолиевата киселина е синтетична форма на витамин B9, известен като фолат, вещество, което се среща естествено в храната и е ключов фактор в създаването на ДНК. Фолиевата киселина участва в образуването и функционирането на всички клетки, необходимо е за нормалното развитие и предотвратяване на дефекти на нервната система и участва в намаляването на нивата на хомоцистеин. Фолатът може да се намери естествено в храната или като добавка под формата на фолиева киселина. Фолиевата киселина и фолатите от храната не са биологично активни. След като попаднат в тялото, за да могат да се използват, те трябва да се превърнат в метаболитно активния 5-метилтетрахидрофолат (5-MTHF). Ензимът метилентетрахидрофолат редуктаза (MTHFR) играе ключова роля в този процес. Той е един от най-важните ензими в човешката физиология и неговият дефицит или нарушена функция е свързана с повишен риск от различни заболявания. Някои хора, поради генетични фактори, не произвеждат ефективен ензим MTHFR и следователно не могат да използват фолиева киселина от храна или добавки. Тези дефекти, свързани с MTHFR, са често срещани, с вариации между етнически групи и региони. Най-съвременните научни изследвания разкриват, че този т.нар MTHFR полиморфизмът е рисков фактор за много хронични заболявания. При хора с тази генна мутация е необходим прием на биологично активна форма на фолиева киселина, като 4-то поколение – Quatrefolic®.

През последните години, в резултат на доказаните предимства на метилираните фолати, тяхната употреба е рационализирана и увеличена сред общото население и особено сред жените в репродуктивен период, по време на бременност и кърмене. Приемът на активни, метилирани фолати също така избягва странични ефекти, които могат да бъдат свързани с излишък на неизползвана фолиева киселина в системата, като маскиране или влошаване на нисък статус на витамин В12, повишени нива на хомоцистеин и дори връзка с някои видове злокачествени заболявания.

Добавянето на биологично активна форма на фолиева киселина, като 4-то поколение – Quatrefolic ®, е особено важно в периода на планиране на бременността и първите седмици, дори преди потвърждаването на бременността, тъй като тогава започва формирането на невралната тръба на плода. Препоръчителната дневна доза е 400 микрограма.

Най-добрият избор са комбинации от добавки, които са безопасни, доказано спомагат за нормалното протичане и изход на бременността, съдържат всички необходими витамини, минерали, DHA и 4-то поколение биологично активна форма на фолиева киселина – Quatrefolic ®.

Съвети за майките

...

Важността на фолиевата киселина по време на бременност

Фолиевата киселина е особено важна за бременните жени. Може да се питате защо. А) защото тя не е киселина в буквалния смисъл, а витамин от група В (В9). И Б) защото ниското ниво на фолиева киселина при майката е рисков фактор за развитието на дефекти на невралната тръба на плода. Невралната тръба формира мозъка и гръбначния мозък на бебето, които са необходими за структурата и правилната функция на нервната система.

Разбирането, че приемането на фолиева киселина под формата на хранителна добавка намалява процента на дефекти на нервната система на новороденото с над 70%, е едно от най-важните медицински открития на 20-ти век. Така че можете да разберете защо е препоръчително за бременните жени да я приемат.

Също така е важно да знаете, че основното развитие на мозъка и гръбначния мозък става през първото тримесечие на бременността. Тези първи 12 седмици са решаващи и затова се препоръчва допълнителен прием на фолиева киселина през този период. Идеалният вариант е да започнете да приемате фолиева киселина поне 3 месеца преди забременяването, но общото правило е… Никога не е твърде рано да започнете да приемате фолиева киселина.

Полезен ефект се постига с допълнителен дневен прием на поне 400 микрограма фолиева киселина един месец преди зачеването и през първите три месеца на бременността.

Какво е активна фолиева киселина?

Активната фолиева киселина е биологично активната форма на витамин В9, която нашето тяло използва директно. Това означава, че самата фолиева киселина и фолатите от храната не са биологично активни, т.е. фолиевата киселина трябва да бъде преобразувана в активна форма, преди да бъде използвана от организма. Този процес на преобразуване се осъществява в черния дроб и в други тъкани с помощта на ензима метиленететрахидрофолат редуктаза (MTHFR). За някои хора, поради генетични различия, този ензим не функционира правилно, което може да затрудни преобразуването на фолиевата киселина в активна форма.

Активната фолиева киселина, известна също като 5-метилтетрахидрофолат (5-MTHF), е вече готова за усвояване и употреба от организма. Това я прави предпочитан вариант за много хора, особено за тези с генетични проблеми или с недостатъчна способност за преобразуване на фолиевата киселина.

Приемането на активна фолиева киселина, каквато е Quatrefolic® всъщност означава, че приемате готова за усвояване, биологично активна форма на фолиева киселина и не трябва да се притеснявате дали вашето тяло има или няма способността да преобразува неактивни форми в активна фолиева киселина.

Предимства на активна фолиева киселина Quatrefolic®

Формата на активна фолиева киселина, известна като Quatrefolic®, представлява иновационна форма – четвърто поколение на фолиева киселина със следните предимства:

  • По-добра усвояемост: Тъй като е вече преобразувана, тя е лесно усвояема от организма.
  • По-ефективна: Осигурява по-добри резултати при предотвратяване на дефицити и свързаните с тях здравословни проблеми.
  • Намаляване на риска от дефекти: Активната фолиева киселина е особено важна за предотвратяване на дефекти на невралната тръба на плода, като спина бифида, особено по време на бременност.

Така че, скъпи дами, ако планирате бебе или вече сте бременна, вашият гинеколог или фармацевт вероятно ще ви препоръча хранителна добавка, специално разработена за вашите нужди. Препоръчително е да съдържа активна форма на фолиева киселина, а Quatrefolic®, като иновационна, се очаква да осигури неонходимите количества фолиева киселина на вашето тяло.

Съвети за майките

...

Събуждането на бебето за хранене: Добра или лоша идея е?

Има една стара поговорка: „Никога не събуждайте спящо бебе“. По-възрастните поколения обичат да я повтарят на новите майки, нали? Но в наши дни тази мъдрост вече не е актуална. Новите препоръки от водещи педиатри и здравни специалисти сочат друго. Нека разгледаме това по-подробно.

Първото нещо, което трябва да знаем, е, че бебетата спят много през първата година от живота си – наистина много. Това е напълно нормално, тъй като те растат бързо и имат нужда от сън, за да развиват мозъка и тялото си.

Объркването между деня и нощта е често срещано явление при бебета, тъй като техният циркаден ритъм все още не е напълно развит. Въпреки това, ако бебето ви спи повече през деня, отколкото през нощта, може да се наложи да обърнете внимание на това. Не искате детето ви да спи през цялото време през деня, а да бъде будно през нощта, нали? В такъв случай имате разрешение да събудите спящото бебе, ако дневните му дрямки надхвърлят 3 часа.

Експертите препоръчват, че бебета до 12 месеца трябва да спят между 12 и 16 часа на ден, включително и дрямките. Не се тревожете, ако бебето ви е заспало – това е важно за неговото развитие. Въпреки това, има ситуации, в които е желателно да събудите бебето.

Все пак – добра идея ли е да събудите бебето си? Да, това е напълно допустимо в определени случаи.

Както споменахме, да събудите бебе е важно, ако то спи дълго време през деня, особено ако дрямката му надвишава 3 часа. Повечето новородени се нуждаят от до 12 хранения на ден, което означава, че трябва да сучат на всеки два до три часа. Честото хранене е полезно и за бебето, и за майката, тъй като помага на майката да регулира производството на кърма.

Бебетата, които се хранят с адаптирано мляко, могат да имат по-дълги интервали между храненията, но това е напълно нормално, тъй като адаптираното мляко отнема повече време за усвояване.

След раждането повечето бебета губят около 10% от теглото си, така че честото хранене е необходимо, за да се постигне здравословно тегло. Също така, добра причина да събудите бебе е, ако пелената му е мръсна или мокра. Не искате да оставяте бебето с пълна пелена твърде дълго, тъй като това може да доведе до обриви.

Как да удължите съня на вашето бебе през нощта? Чрез редовна рутина и последователност. Създайте ритуал за преди лягане и се придържайте към него всяка вечер. Можете да включите успокояваща баня, смяна на памперс, нови дрешки, хранене и след това да го сложите в креватчето. Убедете се, че бебето ви не е преуморено, тъй като преуморените бебета са капризни и трудно се успокояват. Започнете с рутината, следвайте сигналите на сън на бебето и бъдете последователни.

Вашето бебе ще оцени усилията ви!

Виж всички статии