Следродилна грижа за майките: 10 съвета за успешно преодоляване на периода след раждането
Раждането на дете е един от най-преобразяващите моменти в живота на всяка жена. Въпреки това, периодът след раждането (често наричан следродилен период) може да бъде най-предизвикателен за повечето майки. Не само че са отговорни за този нов човек, който са създали, но и сами имат нужда от внимание и грижа. Майките са в особено уязвимо емоционално и физическо състояние през този период, затова шестте до осем седмици след раждането са изключително важни за следродилната грижа.
Какво представлява следродилният период?
Както подсказва името, следродилният период е времето след раждането на детето и продължава до осем седмици след това. Това е предизвикателен етап, в който родителите се опитват да изградят връзка с бебето, да установят добри модели на сън и кърмене, които ще бъдат полезни както за бебето, така и за майката. Въпреки че майката е изцяло фокусирана върху малкото, но очарователно бебе, тя също се нуждае от грижа. Тя е лишена от сън, уморена, потна и вероятно изпитва болка през първите дни. Освен това, тя се справя с хормонални колебания. Ние сме тук, за да предложим някои съвети, трикове и общи насоки, които да направят следродилния период по-лесен за майката. Помнете: щастливата майка е основа за щастливо бебе.
Спете, когато бебето спи.
Или поне използвайте всяка възможност за почивка. Легнете рано и си дайте възможност за следобеден сън. Повярвайте ни, ще ви бъде нужно. Периодът с новородено е труден за двамата родители, но особено за майката. Вероятно ще ставате, за да сменяте пелените, да кърмите и да люлеете бебето за да заспи. Това е изтощително. Липсата на сън е тежка, затова, ако имате възможност да поспите… определено се възползвайте.
Представяме ви някои допълнителни съвети, които могат да помогнат на всяка майка:
Лична хигиена и време за отдих: Опитайте се да отделете време за себе си всяка седмица, дори ако е само за кратък душ или четене на книга. Това ще ви освежи и ще ви помогне да се отпуснете.
Здравословно хранене: Уверете се, че се храните с разнообразна и балансирана храна. Лесните за приготвяне ястия, като супи или смути, могат да бъдат чудесен вариант.
Намерете начини да бъдете по-активни: Знаем, че посещението на фитнес не е сред приоритетите в следродилния период, но има начини да останете активни дори с новородено. Излезте на разходка. Сложете бебето в количката и се разходете за 30 минути. Това е полезно както за вас, така и за бебето, и ще ви осигури физическо натоварване и свеж въздух.
Свържете се с приятели и семейство: Поддържането на социални връзки е важно. Говорете с приятели и близки, споделяйте опит и чувства. Не забравяйте, че не трябва да преминавате през всичко сами.
Практикувайте благодарност: Опитайте се да записвате по една до три неща, за които сте благодарни всеки ден. Това може да помогне да промените нагласата си и да се фокусирате върху положителните аспекти на живота.
Не се сравнявайте с другите: Всеки има собствено темпо и начин на родителство. Не позволявайте на сравненията да ви натоварват. Приемете своя уникален опит.
Поставете граници: Трябва да поставите ясни граници, не само с посетителите, но и с партньора си, семейството и приятелите. Кажете им какво ви е нужно и как могат да помогнат по най-добрия начин. Не се страхувайте да искате помощ, било то с домакинската работа, готвенето или просто споделяне на отговорностите по гледане на бебето. Поставянето на граници ще ви помогне да се чувствате по-комфортно и да научите другите как да ви подкрепят.
Опитайте се да намерите време за себе си: Намирането дори на кратка пауза за себе си може да е от съществено значение за вас и вашето състояние. Това може да бъде 10-15 минути, през които да прочетете книга, да медитирате или просто да се разходите на свеж въздух. Важно е да се свържете с вашите нужди и желания за личен живот. Опитайте се да интегрирате тези минутки в ежедневието си, за да се чувствате по-добре.
Установете режим на бебето: С новородено у дома, нещата лесно могат да станат хаотични. Установяването на режим на бебето помага както на вас, така и на него. Това означава да създадете предсказуем и организиран график за ежедневните дейности на вашето бебе, като хранене, сън и време за игра. А за да изпълните режима на бебето без стрес и напрежение, включете малки ритуали, като четене на книга преди сън или успокояващи песни, които ще помогнат на бебето да асоциира тези действия със спокойствие и сън. Така рутината ще ви осигури усещане за контрол и предсказуемост, което е важно, когато се справяте с новата роля на майка.
Не забравяйте, че грижата за себе си не е егоизъм, а необходимост. Когато вие се чувствате добре, можете да бъдете по-добри родители. Не пренебрегвайте собствените си нужди и не се колебайте да потърсите помощ, когато това е необходимо.
Приемете помощ, когато можете: Пословицата „отглеждането на дете изисква село“ не е случайна. Ако имате възможност да получите помощ у дома или с детето, използвайте я. Това ще ви спести много енергия и време и ще включи партньора ви в следродилния период.
Следете психичното си здраве: Това е изключително важно за майките, особено за новите майки, които се справят с липса на сън, кърмене, хормонален дисбаланс и капризни бебета. Следродилната депресия е реална и може да ви засегне. Ако забележите признаци на следродилна депресия (като тъга, промени в настроението или затруднения в свързвани с бебето), не се колебайте да потърсите професионална помощ.
Говорете с вашия лекар, психотерапевт или специалист по психично здраве, за да получите необходимата подкрепа. Не се колебайте да споделите как се чувствате с близките си – те може да не осъзнават през какво преминавате, и вашата откритост може да им помогне да разберат как да ви подкрепят.
Отклонете се от рутината: Да, казахме, че рутината е полезна, но понякога тя може да бъде скучна и еднообразна, особено ако сте у дома с бебето през целия ден. Опитайте да разчупите нещата. Отидете по нов маршрут до любимия си парк. Пригответе ново, бързо и вкусно ястие или се обадете на стар приятел, с когото не сте говорили отдавна. Малките промени могат да направят голяма разлика.
Ограничете натоварването на сетивата: Това важи както за бебето, така и за вас. Вашият ум е постоянно ангажиран с мисли за бебето. Кога последно е кърмено? Колко мляко е изпито? Кога е следващият преглед? Умът ви е под стрес и скоро може да се изтощи. За да се отпуснете през нощта, намалете осветлението, изключете уреди, които предизвикват стимулация (телевизор, компютър), и оставете телефона настрана. Нямате нужда да се скролвате в 11 вечерта. Нужно ви е да се отпуснете и презаредите.
Следродилният период може да бъде предизвикателен, особено за майките. Грижете се за себе си, докато се грижите за вашето бебе. Вашето здраве също е приоритет. Не се колебайте да поискате помощ и се стремете да преминете през този период със запазено физическо и психическо здраве.
Здравословното хранене е най-добрият начин да си набавите необходимите витамини и минерали. При планиране на бременност, по време на бременността и в периода на кърмене, нуждите на организма са различни и обикновено липсват основните хранителни вещества, които са необходими за добрия растеж и развитие на плода, както и за опазване здравето на бременната жена. Според постоянни изследвания и мониторинг са създадени ясни препоръки за суплементация през тези периоди.
Фолиевата киселина е синтетична форма на витамин B9, известен като фолат, вещество, което се среща естествено в храната и е ключов фактор в създаването на ДНК. Фолиевата киселина участва в образуването и функционирането на всички клетки, необходимо е за нормалното развитие и предотвратяване на дефекти на нервната система и участва в намаляването на нивата на хомоцистеин. Фолатът може да се намери естествено в храната или като добавка под формата на фолиева киселина. Фолиевата киселина и фолатите от храната не са биологично активни. След като попаднат в тялото, за да могат да се използват, те трябва да се превърнат в метаболитно активния 5-метилтетрахидрофолат (5-MTHF). Ензимът метилентетрахидрофолат редуктаза (MTHFR) играе ключова роля в този процес. Той е един от най-важните ензими в човешката физиология и неговият дефицит или нарушена функция е свързана с повишен риск от различни заболявания. Някои хора, поради генетични фактори, не произвеждат ефективен ензим MTHFR и следователно не могат да използват фолиева киселина от храна или добавки. Тези дефекти, свързани с MTHFR, са често срещани, с вариации между етнически групи и региони. Най-съвременните научни изследвания разкриват, че този т.нар MTHFR полиморфизмът е рисков фактор за много хронични заболявания. При хора с тази генна мутация е необходим прием на биологично активна форма на фолиева киселина, като 4-то поколение – Quatrefolic®.
През последните години, в резултат на доказаните предимства на метилираните фолати, тяхната употреба е рационализирана и увеличена сред общото население и особено сред жените в репродуктивен период, по време на бременност и кърмене. Приемът на активни, метилирани фолати също така избягва странични ефекти, които могат да бъдат свързани с излишък на неизползвана фолиева киселина в системата, като маскиране или влошаване на нисък статус на витамин В12, повишени нива на хомоцистеин и дори връзка с някои видове злокачествени заболявания.
Добавянето на биологично активна форма на фолиева киселина, като 4-то поколение – Quatrefolic ®, е особено важно в периода на планиране на бременността и първите седмици, дори преди потвърждаването на бременността, тъй като тогава започва формирането на невралната тръба на плода. Препоръчителната дневна доза е 400 микрограма.
Най-добрият избор са комбинации от добавки, които са безопасни, доказано спомагат за нормалното протичане и изход на бременността, съдържат всички необходими витамини, минерали, DHA и 4-то поколение биологично активна форма на фолиева киселина – Quatrefolic ®.
Сега напускате уебсайта на Alkaloid и влизате в сайта на филиал или трета страна на Alkaloid, която носи цялата отговорност за съдържанието на своя сайт, включително спазването на указанията, които са в сила в съответните региони. Връзките към уебсайтовете на филиали на Alkaloid не са непременно предмет на същите регулаторни изисквания като този сайт, докато сайтовете на несвързани трети страни са предмет на условията и известията за защита на данните и свързаните практики на тези трети страни. Собственикът на такива уебсайтове е единствено отговорен за съдържанието на такива уебсайтове, така че ви съветваме да се консултирате с тези уебсайтове за условията за използване, включително правилата за поверителност, приложими за тези уебсайтове.