“Използване на хранителни добавки от жени: настоящо състояние и бъдещи насоки”
На конференция, проведена от Националния институт по здравеопазване на САЩ на тема: “Използване на хранителни добавки от жени: настоящо състояние и бъдещи насоки”, са изведени някои заключения относно хранителните нужди на бременните жени и на кърмещите майки.
Както е общоприето, препоръчва се бебето да се кърми по време на първите 6 месеца, при условие че майчината диета и количеството кърма са подходящи за кърмене на детето. Съставът на млякото е променлив и зависи от храненето на майката, което е видимо от влизащите в състава му витамини.
Хранителните нужди по време на кърмене са значително по-големи, отколкото тези по време на бременността.
Причината за това е, че през първите 4 до 6 месеца от живота си малките деца удвояват теглото си при раждане, натрупано по време на 9 месечния период на бременността. Като количество енергия млякото, отделяно през първите 4 месеца, е равностойно на общия разход на енергия за бременността. Също така се предполага, че хранителната на диетата на майката е от по-голяма важност по време на кърменето, понеже нарастването на нуждите от енергия е по-малко от увеличението на нуждите от други хранителни вещества. В допълнение към това е направено заключение, че от определени хранителни микроелементи има по-голяма нужда по време на кърменето в сравнение с периода на бременността, като например витамин С, витамини B1, B6, B12, пантотенова киселина, биотин, холин, витамин E, цинк, йод, селен, др.
Можем да направим извода, че здравословното хранене, осигуряващо висока хранителна стойност е много важно по време на кърменето, както за майката, за да се предотврати нейното изтощение, така и за бебето, за да се осигури подобаващ растеж и развитие.
Включването на ежедневна хранителна добавка, предназначена за кърмещите майки, не замества здравословната диета, но е надежден източник на подкрепа по време на този важен период от вашия живот и този на вашето бебе.
Mary Frances Picciano(2003)Pregnancy and Lactation: Physiological Adjustments, Nutritional Requirements and the Role of Dietary Supplements. The Journal of Nutrition. vol. 133 no. 6.p. 1997S-2002S